תיהנה מהשלטון

השבוע יצאה הכרזה על מספר אנשים שהתקדמו לתפקיד ניהולי, בדיוק אותן מהלך שאני עשיתי לפני כשנה. המסורת אצלנו זה לענות בשרשור של אימיילים להכרזה באיחולי הצלחה. גם אני החלתי לאנשים בהצלחה והוספתי “Enjoy your new rule.”

נעשתה פה טעות, במקום לכתוב ״תיהנו מהתפקיד החדש שלכם״, בפועל כתבתי ״תיהנו מהשלטון החדש שלכם״. חברים הסבו את תשומת ליבי לטעות, נרמז אפילו שאולי זו ״טעות פרוידיאנית״. אני לא מאמין בטעויות מקריות אז הסתכלתי על המשמעות של מה שכתבתי ואחרי מספר דקות הבנתי שבעצם הניסוח היה מאוד מדויק. אסביר.

בתחום שלי, הנדסת תוכנה, אנחנו מתייחסים למהנדסים בכבוד ולמנהלים בזלזול. כשמהנדס מתקדם לניהול אנחנו המהנדסים גם מרחמים עליו וגם אומרים עליו שהוא ״עבר לצד האפל״. יש בניהול צד של כוח, צד שמשחית, ומהסיבה הזו בדיוק (כמו שכתבתי בעבר) אני נמנעתי בכל יכולתי, עד לפני כשנה, לעבור לתפקיד ניהול.

אז נכון, ברגיל, כשאנחנו חושבים על ניהול, אנחנו עלולים לחשוב על כוח ועל שלטון, ועלולים למצוא עצמנו מתפתים מאותו כוח וליהנות מאותו שלטון בצורה הכי רעה שאפשר. לנצל את המרות לרעה, להכפיף אנשים לרצוננו, ולהאדיר את כוחנו ושמנו. ולצערי לא חסרות לכך דוגמאות גם מהפוליטיקה וגם מהארגונים שבהם אנחנו עובדים.

מצד שני, בהסתכלות נקיה, יש פה הזדמנות מצויינת להיטיב עם אחרים. מנהל טוב יכול לזהות את הצרכים של העובדים שלו ולעזור להם לגדול ולהתפתח. אני מאמין שלעזור לאנשים להתפתח ולעזור להם להרגיש יותר טוב עם עצמם ועם הדברים שהם עוסקים בהם, מביא לתוצאות הרבה יותר טובות מאשר להכפיף אותם לייצר תוצאות.

במובן הזה ליהנות מהשלטון זה בדיוק הדבר הנכון. ליהנות מהיכולת וההזדמנות להיטיב עם אחרים. לא להסתכל על קידום כרע הכרחי, ״מישהו צריך לנהל״, אלא כהזדמנות לנצל פן חדש של היכולת שלי להיטיב עם האחר. ואם יש חשש מהמקום של ״כוח משחית״ לפחות זה אומר שהלב נמצא במקום הנכון.

שי רז

רוצה לקרוא עוד מלאכות?

היכנס לדף ״חדר מלאכה״ של המכון ותוכל להינות מעוד מלאכות של תלמידים, מדריכים ויוצרים. לחדר מלאכה

תוכלו להשאיר פרטים ולקבוע איתנו פגישה

גם ZOOM הולך…

  בואו נדבר

  בכמה דקות שיחה נוכל לברר האם הלימוד מתאים לכם ולענות לכל שאלה.  

  צלצלו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!

  בואו נדבר

  בכמה דקות שיחה נוכל לברר האם הלימוד מתאים לכם ולענות לכל שאלה.  

  צלצלו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!