לעורר את הרצון

חברים אהובים, דיברנו בשיעור האחרון על הקושי בלעורר את הרצון. הקושי בלחוות את המקום האישי הפנימי שלנו בחיבור להוד שבנצח, להיות בשמחה, לא למרות אלא בגלל היותנו קצובים אל מול הנצח והאינסופיות.

איך ניתן לעורר את הרצון לעשייה מהותית או להתקרבות, לחיבור לקדושה או לכל דבר  שיביא שמחה וירומם את הנפש למקומה והוא בתפילתה שהיא זמרתה ונאמר: ״כֹּל הַנְּשָׁמָה תְּהַלֵּל יָהּ הַלְלוּ יָהּ.״

 

הוזכר בשיעור הפסוק: “פּוֹתֵחַ אֶת יָדֶךָ וּמַשְׂבִּיעַ לְכָל חַי רָצוֹן”, וזה בבחינת ״הַרְחֶב־פִּ֗֝יךָ וַאֲמַלְאֵֽהוּ״, שאדם נדרש להרחיב את פיו כדי לקבל ואפילו שזה נשמע קל, יש פה קושי.

 

האדם נברא במידת הרחמים, וידוע שלעורר רצון זה דבר שיש בו קושי מעצם טבעו של האדם ששורש נפשו ויצר הרע שבה ניתן בו כדי שיתגבר עליו כל פעם מחדש.

וכשמתגברים על היצר הרע, על הסממנים שלו, העייפות, חוסר הרצון והתשוקה, החלקים חוזרים למקומם, ודיברנו על זיכרון שמעולם לא חווינו וזה בבחינת ״נַפְשֵׁנוּ, חִכְּתָה לַה׳״.

 

והנה, על ידי חיבור למשפט: ״יִ֥הְיֽוּ לְרָצ֨וֹן  אִמְרֵי־פִ֡י וְהֶגְי֣וֹן לִבִּ֣י לְפָנֶ֑יךָ ה׳ צוּרִ֥י וְגֹאֲלִֽי״, ניתן להבין טוב יותר את מהות הרצון שלנו ואת הדרך לעוררו:

 

״יִ֥הְיֽוּ לְרָצ֨וֹן  אִמְרֵי־פִ֡י״: שהרצון הוא בבחינת כוח הרצון. וכוח הרצון מביא לתנועה בנפש, לעשייה אבל התנועה מתחילה במחשבה ובמילים – בדיבור, לפי המבנה: מחשבה – דיבור – מעשה. שנאמר ״כל מעשה במחשבה תחילה״ והמילים הן אלו שטוענות את הרצון בכוח העשייה מתוקף היותן עדות לפנימיות הנפש, הן אלו שמייצרות כוח מהותי לטרחה, הן ממקדות את הבחירה של האדם. ונאמר: ״בִּדְבַר ה׳ שָׁמַיִם נַעֲשׂוּ וּבְרוּחַ פִּיו כָּל צְבָאָם.״

 

ו-״הֶגְי֣וֹן לִבִּ֣י לְפָנֶ֑יךָ״, מעיד על החולשה, על הקושי, זה ווידוי בפני ה׳ על עובדת היותנו מוגבלים ועל כן מבקשים עזרה מתוך הבנת המגבלה הטבעית שלנו, שהרי נאמר: ״מִי שָׂם פֶּה לָאָדָם וכו.״

והרי האדם נברא במידת הרחמים ולכן ה׳ פותח את ידיו אבל זה לא מספיק, עלינו הטרחה לקבל, ולמה זו טרחה, משום הקושי שקיים בשורש הנפש שלנו שרק ע״י התגברות על היצר (העומסים) תתרחש התפתחות והתרוממות.

 

רוצה לקרוא עוד מלאכות?

היכנס לדף ״חדר מלאכה״ של המכון ותוכל להינות מעוד מלאכות של תלמידים, מדריכים ויוצרים. לחדר מלאכה

תוכלו להשאיר פרטים ולקבוע איתנו פגישה

גם ZOOM הולך…

  בואו נדבר

  בכמה דקות שיחה נוכל לברר האם הלימוד מתאים לכם ולענות לכל שאלה.  

  צלצלו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!

  בואו נדבר

  בכמה דקות שיחה נוכל לברר האם הלימוד מתאים לכם ולענות לכל שאלה.  

  צלצלו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!