לימוד בחשיבה הכרתית על -המקום האישי – חלק ג

חלק ג.

אדם שנמצא במקומו, דבריו נשמעים.

ונאמר(תהלים יט ד) ״אין אומר ואין דברים בלי נשמע קולם״ ז״א, כשאדם מדבר שלא ממקומו, דבריו אינם נשמעים, אלא רק אם מחובר למקומו האישי וממקומו הזה משמיע דבריו, ללא זיוף, ללא עמימות, ללא כעס או מאבק להיות צודק, רק אז קולו נקי וברור ודבריו נשמעים ומתקבלים.

מקומו של אדם כבודו – ז״א, כל אדם, כבודו = במקומו מונח. ז״א, במקום האישי שלו, בפנימיות שלו, במקום הטוב שלו, במהות שלו כצלם נברא, שם מונח כבודו. שם הוא בבחינת חלק אלוקה ממעל ממש ונאמר (תהלים לג טו) ״הַיֹּצֵר יַחַד לִבָּם הַמֵּבִין אֶל כָּל מַעֲשֵׂיהֶם.״  ז״א, במקום הנקי של הלב, כפי שנברא, שם מקומו האמיתי של האדם, ושם הוא שווה בין שווים ככל יצור נברא, ונאמר (ברכת יוצר אור): ״נותְנִים בְּאַהֲבָה רְשׁוּת זֶה לָזֶה״ וכו, וזה בבחינת ״יהיו לרצון אמרי פי והגיון לבי לפניך״ ז״א, מחשבות ליבו של אדם כשהם ממקומו הטוב כשהוא בנתינה ובקבלת המקום האישי של האחר, יש להן הכוח להפוך לרצון שהוא בבחינת רוח שנאמר: (תהלים פא יא)״הַרְחֶב פִּיךָ וַאֲמַלְאֵהוּ.״ שזה בחינת מפרש שכשהאדם מחובר למקומו האישי ומשם פועל, הרוח המפעמת בו מחזירה לו את כוחו וקולו נשמע למרחקים שנאמר: (דברים ל יד) ״כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשֹׂתוֹ.״ וקרוב מאוד הוא בנפשך, בלבבך, במקום הפנימי האישי שלך.

כשהמחשבות שלנו מחוברות לילד שאנחנו נשענים עליו מילדות, אז גם הדיבור הוא דיבור נשען וגם העשייה נשענת. ז״א, אנחנו נאחזים בהבנות מזמן אחר. ואז, או שאנחנו ממהרים להבין שזו תכונה של הילד שצריך הכול מהר ומיד, או שאנחנו ממהרים לא להבין, שזה הילד חסר הסבלנות שאין לו רצון להעמיק אלא רוצה את הדברים שיוגשו פתורים.

כל החלקים האלו בנפש שלנו הם בבחינת מיותרים לקיומנו, ז״א, כדי להתחזק, אנחנו צריכים להפריד בינם לבין החלקים הטובים שנמצאים דחוקים ע״י אותם חלקים עמוסים מילדות וכשנפריד ונתחם אותם, יוכלו החלקים הטובים לחזור למקומם והבנות חדשות תיבננה, ראייה חדשה תיפתח ונהיה פחות זקוקים עוד לאחיזה בחלקים העמוסים והיציבות תתבסס ולא נצטרך יותר להישען על אותו הילד אלא נעמוד זקופים במקומנו האישי, במחשבה נקייה, בדיבור ברור ובשמחה.

ההגעה למקום האישי מצריכה מאיתנו בחירה בוגרת להיות לומדים, טרחה ועבודה יומיומית כדי להביא תוצאות שיחזקו את האמונה שלנו ביכולת האישית.

זה מצריך העמקה בפשט, הלימוד אינו שיטתי אלא מתרחש בפנימיות שלנו, משתנה כל הזמן, מותאם אישית לכל אחד ומתוך עבודה אישית וביחסיות שלו, מביא תוצאות וצמיחה.

רוצה לקרוא עוד מלאכות?

היכנס לדף ״חדר מלאכה״ של המכון ותוכל להינות מעוד מלאכות של תלמידים, מדריכים ויוצרים. לחדר מלאכה

תוכלו להשאיר פרטים ולקבוע איתנו פגישה

גם ZOOM הולך…

  בואו נדבר

  בכמה דקות שיחה נוכל לברר האם הלימוד מתאים לכם ולענות לכל שאלה.  

  צלצלו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!

  בואו נדבר

  בכמה דקות שיחה נוכל לברר האם הלימוד מתאים לכם ולענות לכל שאלה.  

  צלצלו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!