לימוד בחשיבה הכרתית לפרשת בהר

״שֵׁ֤שׁ שָׁנִים֙ תִּזְרַ֣ע שָׂדֶ֔ךָ וְשֵׁ֥שׁ שָׁנִ֖ים תִּזְמֹ֣ר כַּרְמֶ֑ךָ וְאָֽסַפְתָּ֖ אֶת־תְּבֽוּאָתָֽהּ:וּבַשָּׁנָ֣ה הַשְּׁבִיעִ֗ת שַׁבַּ֤ת שַׁבָּתוֹן֙ יִֽהְיֶ֣ה לָאָ֔רֶץ״.

 

פרשת בהר עוסקת בחשיבות העצומה שבהפסקה. שש שנים תתן לאדמה לעבוד עבורך ובשנה השביעית, תן לה לנוח. למה צריכה האדמה לנוח, הרי האדמה פשוט כאן בשבילנו.

 

כך לפחות רובינו חושבים ומאמינים, שהאדמה היא פשוט קרקע שאמורה לספק את צרכינו ולאפשר לאוכל שלנו לגדול. אבל לא זאת האמת. האמת היא שהאדמה היא נזר הבריאה בדיוק כמונו, היא קיימת, מקיימת, נושמת, מתחדשת ומתעייפת בדיוק כמונו. האדמה אוצרת בתוכה רצון אלוקי לדישון והפריה שנאמר ״יִרְוְיֻן מִדֶּשֶׁן בֵּיתֶךָ, וְנַחַל עֲדָנֶיךָ תַשְׁקֵם.״

אבל האנרגיה המאפשרת את הצמיחה הזו, קצובה.

שנאמר: ״לא על הלחם לבדו יחיה האדם״.

היא קצובה לא מפני שיש מחסור באנרגיה אלא מהמקום שמקציב לאדם מידה.

 

גם לאנרגיית החיים שלנו יש מידה.

האנרגיה שניתנה בנו מרגע לידתנו, ניתנה כך שתספיק לנו לכל ימינו הקצובים והידועים מראש שנאמר: ״כִּי גַּם לֹא יֵדַע הָאָדָם אֶת עִתּוֹ״. לכן הוקצבה לאדם המידה המדויקת של אנרגיית החיים במאמר: ״שֵׁשֶׁת יָמִים תֵּעָשֶׂה מְלָאכָה וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן מִקְרָא קֹדֶשׁ כָּל מְלָאכָה לֹא תַעֲשׂוּ.״

 

בנתיבים השחוקים לעייפה של מסלול המירוצים המטורף של החיים שלנו, כשאנחנו בוחרים במתח, בפחד, בחוסר האמונה בעצמנו, באכזבות ובכעסים, אנחנו למעשה מדממים חיות, מדממים את אנרגיית החיים שלנו ומבזבזים אותה בלי להבין שהיא קצובה.

אנחנו רואים את ההשפעה של הדימום הזה, העייפות הנפשית, הלאות, חוסר השמחה וחוסר האנרגיה שלנו הם תוצאה ישירה של הדימום הזה ועל פי כל המחקרים, התוצאות עלולות להיות הרסניות ואף להסתיים במוות. זה קורה כשהמערכת מתרוקנת לפני זמנה.

 

ופה החיבור הרלוונטי כל כך של פרשת השבוע, לחיים שלנו היום.

אם נדע לקחת הפסקה מדי פעם מהיומיום, לצאת לרגע מהמירוץ המטורף להשגת דבר זה או אחר, מהמרדף אחרי העושר, אם נבין שממילא הכול קצוב ונתון ואין חדש תחת השמש, ו״לכול, זמן; ועת לכל-חפץ, תחת השמיים״.

וכמו שלאה גולדברג כותבת בשירה הנפלא ״ימים לבנים״: ״לבבי התרגל אל עצמו ומונה במתינות דפיקותיו.״

אם ניתן למערכת האישית שלנו, כמו גם לאדמה, את המידה הנכונה לעבודה ואת המידה הנכונה למנוחה, אם נקיים את המידה בדיוק, אז, החיים שלנו יתחילו להיות בכיוון הנכון, בזרימה הנכונה ובאנרגיה הנכונה ואז גם הלב ידפוק בקצב הנכון, במתינות, ונזכה לשמחה ולנחת.

 

ועל כל זה נאמר: אֵיזֶהוּ עָשִׁיר – הַשָּׂמֵחַ בְּחֶלְקוֹ.

 

רוצה לקרוא עוד מלאכות?

היכנס לדף ״חדר מלאכה״ של המכון ותוכל להינות מעוד מלאכות של תלמידים, מדריכים ויוצרים. לחדר מלאכה

תוכלו להשאיר פרטים ולקבוע איתנו פגישה

גם ZOOM הולך…

  בואו נדבר

  בכמה דקות שיחה נוכל לברר האם הלימוד מתאים לכם ולענות לכל שאלה.  

  צלצלו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!

  בואו נדבר

  בכמה דקות שיחה נוכל לברר האם הלימוד מתאים לכם ולענות לכל שאלה.  

  צלצלו אלי, כתבו ווטסאפ או מלאו את הפרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם!